Новини Събития

Нова книга представя България през погледа на 21 журналисти

   
Нова книга представя България през погледа на 21 журналисти

Професионални журналисти разказват 22 истории за най-интересните места, които са посещавали и най-интересните си преживявания, свързани с тези места. Антоанета Титянова представя вила „Армира“, която доста време е затворена за посещения. Бойка Асиова ни съветва да хванем пътя за любимия й Разлог. Ваня Василева пък настоява да отскочим до Шумен, за да стигнем по тайнствени пътеки до скалните църкви. Веселина Филипова ни пренася в магическата Странджа. Даниела Балабанова ни разхожда из Троянския балкан, като прави специална отбивка в Зелениковец. 

Екатерина Геловска ни води към емблематичните места в Северното ни море – Болата, Шабленското езеро, Тюленово, Дуранкулак, като мимоходом разказва легендата за тюлените. Знанието ви за армъните ще се промени след като прочетете за белязаните номади от Елеонора Гаджева. Средните Родопи са темата на Елица Лукова, като не пропуска Дяволското гърло и Ягодинската пещера. 

Исак Гозес твърди, че в Ямбол е имало не само 49 шкембеджийници, но и пристанище, но не на Черно море, а на Тунджа. Мезек и римската култура са темите на пловдивчанката Карина Бялкова. Сред най-добрите познавачи на софийския квартал Лозенец е Магдалена Гигова, но не красивите къщи са нейната тема, а какво е ставало между стените им, където са прекарвали живота си или част от него не малка част от елита на българската интелигенция. Колко малко познавате София ще разберете след прочита на текста на Мария Мира Христова. Много страстно ни съветва Мария Пепелджийска да подарите поне веднъж в живота си гледката, която ще ви се открие сред върховете на Великата рилска пустиня. 

Защо Пампорово се казва Пампорово – отговорът го дава Милена Димитрова /заради Райчо Пампора, разбира се/. Един истински майстор на късия разказ – Оля Стоянова, на фона на Царевец твърди, че историята трябва да пише не само за големите събития, а и за малките. Не пропускаме Централния балкан благодарение на Павлина Михайлова. Петра Талева представя Атанасовското езеро на фона на библейски драми. Пламен Старев ни връща в кръчмата на Синеморец през 70-те години на миналия век. Виждаме Етъра през очите на Соня Алексиева, която е един от неговите историографи. Доайенът на българската журналистика за пътешествия Симеон Идакиев неочаквано свързва Сардиния с Перник. 

През една от любимите си планини – Пирин, ни развежда Татяна Димитрова, убедена, че планината ни помага да надмогнем дори себе си. Съставител и редактор на тази изключително интересна и полезна книга е Соня Алексиева. Книгата е издание на Българската асоциация на журналистите и писателите по туризма – АBUJET и издателство "Фабер".

 


Анкета

Къде ще пътувате за Великден и майските празници?


Резултати