Заведения Новини Хотели

ББР представи възможностите за подпомагане на туризма в Сандански

   
ББР представи възможностите за подпомагане на туризма в Сандански

Българската банка за развитие (ББР) с подкрепата на водещата туристическа медия TravelNews представи финансовите инструменти за подпомагане на туристическия бизнес в Сандански. В срещата в хотел „Медите“ се включиха хотелиери, ресторантьори и туроператори от региона. Банката осигурява директно финансиране на засегнатите от пандемията микро-, малки и средни фирми от хотелиерския и ресторантьорския бранш, заяви Владимир Георгиев, изпълнителен директор на ББР. Програмата се нарича „Подкрепа за туризма“ и по нея вече може да се кандидатства, включително и стартиращи компании, за да посрещнат своите нужди, да се справят с просрочени задължения и да облекчат текущите си плащания към финансови институции.

Продуктите са два - „Ликвидна помощ за ресторантьори“ и „Ликвидна помощ за хотелиери“, обясни Бойка Василева, шеф на „Корпоративно банкиране“ в ББР. Условията осигуряват достъп до финансиране и на фирми в просрочие до 90 дни съгласно ЦКР (до 5% от общия портфейл) и до 60 дни (до 45% от общия портфейл), като бъдат рефинансирани техните задължения. Рефинансираните кредити могат да бъдат разсрочени до 2 години, като се облекчи тежестта на погасителните им вноски.

В рамките на програма „Подкрепа за туризма“ ББР предоставя кредитни линии, кредит овърдрафт и стандартен кредит за оборотни средства на хотелиери и ресторантьори, които не са преустановили дейност през 2020 г. и 2021 г. Максималният размер на финансиране се определя спрямо големината на компанията и вида продукт – 500 000 лв. за дружества с персонал до 49 души (или 20% от нетни приходи от продажби за 2019 г.) и 750 000 лв. за дружества с персонал от 50 до 249 души (15% от нетни приходи от продажби за 2019 г.). Максималният размер на кредит овърдрафт е 250 000 лв., каза Бойка Василева. Програмата за финансиране предлага и удължен срок за стандартен кредит за оборотни средства – 48 месеца. Поставено е и минимално изискване за обезпеченост на главницата. Гратисният период е 18 месеца за хотелиерите и 12 месеца за ресторантьорите.

Владимир Георгиев съобщи пред бизнеса и друга възможност за подпомагане на хотелиери и ресторантьори. Фирмите могат да получат подкрепа за финансиране на разходите им за електроенергия. „Обемът на програмата е 20 млн. лв. и се отпускат от 20 000 хил. лв. до 200 хил. лв. на микро-, малки и средни предприятия“, каза той. Кредитите по програмата за електроенергия са необезпечени така, че компаниите да могат да разсрочат своите плащания до четири неплатени сметки за ток. Разходите за електричество могат да бъдат за четири последователни месеца по избор в рамките на 2022 г. Размерът на финансирането се определя на база на нетната стойност (след приспадане на компенсацията от държавата) на фактурите за консумирания от дружествата ток за периода януари – декември 2022 г., като банката може да покрие до 75% от стойността на съответната фактура. Периодът за връщане на средствата е 12 месеца, подчерта Георгиев.

В момента се работи и за отпускането на грантове за енергийна ефективност на малки и средни предприятия. Най-вероятно тя ще стартира до края на март след като приключи общественото обсъждане по нея. Програмата ще дава възможност на хотелиерите и ресторантьорите да изграждат фотоволтаици за собствени нужди до 1 мегават електроенергия.

Габриел Драгиев, Сандански



Анкета

Къде ще пътувате за Великден и майските празници?


Резултати