Новини Събития

ББР представи възможностите за финансиране на бизнеса в Кюстендил

   
ББР представи възможностите за финансиране на бизнеса в Кюстендил

Българската банка за развитие (ББР) с подкрепата на водещата туристическа медия TravelNews представи финансовите инструменти за подпомагане на бизнеса на семинар в хотел "Стримон Гардън СПА хотел" в Кюстендил. „ББР се стреми да създаде един устойчив пазар за финансови услуги, като основната ни цел е да подпомагаме бизнеса там, където другите банки не могат. В такива турбулентни времена банките избягват да подпомагат някои сектори, но нашата роля сега и в бъдеще е да обърнем внимание точно на онези компании, които нямат достъп до традиционното финансиране“, обясни Димитър Стоилов, експерт „Корпоративно банкиране“ в ББР.
Кметът на Кюстендил Петър Паунов също взе участие в инициативата. Той призова бизнеса в областта да се довери на ББР: „Надяваме се добрите думи, които чуваме за Българската банка за развитие да са оправдани. Тя ще подкрепи с продукти фирмите, тъй като те създават много работни места и са много ценни за обществото“.
“Групата на ББР финансира директно малки и средни бизнеси. Освен банката имаме предприятия за микро финансиране и за лизинг. Разликата с другите търговски банки е, че ние издаваме гаранции и чрез тях другите могат да финансират бизнеса, като дават облекчени условия за обезпечаване. Най-интересно е, че поддържаме и фонд за дялово участие. Чрез него можем да подпомогнем фирмите с капитал ”, изтъкна Димитър Стоилов.
Банката представи две кампании като мярка за подкрепа на хотелиерите и ресторантьорите:  „Ликвидна помощ за ресторантьори“ и „Ликвидна помощ за хотелиери“. Програмата „Подкрепа за туризма“ предоставя кредитни линии, кредит овърдрафт и стандартен кредит за оборотни средства на хотелиери и ресторантьори, които не са преустановили дейност през 2020 г. и 2021 г. Максималният размер на финансиране се определя спрямо големината на компанията и вида продукт – 500 000 лв. за дружества с персонал до 49 души (или 20% от нетни приходи от продажби за най-силната година през периода 2018-2021 г.) и 750 000 лв. за дружества с персонал от 50 до 249 души (15% от нетни приходи от продажби за за най-силната година през периода 2018-2021 г.). Максималният размер на кредит овърдрафт е 250 000 лв. Програмата за финансиране предлага и удължен срок за стандартен кредит за оборотни средства – 48 месеца. Поставено е и минимално изискване за обезпеченост на главницата. Гратисният период е 18 месеца за хотелиерите и 12 месеца за ресторантьорите. Като уникално за тази програма на ББР, Стоилов изтъква финансирането на данъчни задължения, както и рефинансиране на съществуващи задължения към финансови институции, които са просрочени до 90 дни. Това е добра възможност, тъй като търговските банки избягват тази практика.
Банката предлага и нова програма, провокирана от инфлацията. „ББР подкрепя закупуването на суровини и материали, с цел компаниите да могат да предвидят разходната част в дългосрочен план. Кредитът може да се използва и за други нужди на фирмата като изплащане на заплати и на външни услуги. Тази кампания е насочена към гъвкави предприятия, които са във всички сфери на икономическата дейност“, разказа Стоилов. Кредитът по програмата е с размер до 200 000 лв.
Фокусът за всички продукти на ББР е предприятия, които не могат да предоставят достатъчно обезпечение на традиционните банки. Има три основни групи, които не могат да бъдат кредитирани традиционно. Първата такава е тази на стартиращите компании „стартъп“ в сферата на производството. Кредитът, който е достъпен за подобни предприятия, е в размер до 250 000 лв. и служи за закупуването на машини и оборудване.
„Вторият профил са компании от творческата индустрия – това може да са фирми в аудио бизнеса, музикалната индустрия, архитектурата и т.н. Тези творчески индустрии са много важни за икономическия растеж на всяка една държава, освен това са много привлекателни за младата работна ръка. Основната цел за ББР е да ги подкрепим“, обясни Димитър Стоилов. Банката подкрепя и всички останали бизнеси, като таванът за кредит при тях е 5 млн. лв.
ББР изтъкна като своя цел финансирането на прехода към зелена, кръгова и устойчива икономика. Поради тази причина банката представи и проект, свързан със “зелената енергия”. Тя подкрепя изграждане на соларни панели за собствени цели и насърчава тази еко инициатива. Приветства бизнесът да се обърне към мярката, тъй като това драстично би облекчило разходите за електроенергия. 
Друг продукт, който ББР предложи, беше финансирането на фирмените разходи за електроенергия. „Енергийна подкрепа за предприятията“ е продукт, който се открои като задължителен с оглед на ситуацията с нарастващите сметки за ток. Мярката позволява  да се кандидатства за кредити до 200 хил. лв., които могат да покрият разходите до 4 последователни месеца. Предложението е добро за бизнесите, които не могат да покрият енергийните си разходи, тъй като кредитите не са обезпечени.
„Всеки може да кандидатства по повече от един продукт, стига общата стойност на финансирането да не надвишава 5-те млн. лв., които отпускаме“, уточни Стоилов.

Йоана Шомова



Анкета

Къде ще пътувате за Великден и майските празници?


Резултати