Събития

Изложба ще отбележи 800 години от основаването на Ивановските скални църкви

   
Изложба ще отбележи 800 години от основаването на Ивановските скални църкви

Изложба в Народното събрание през септември е едно от събитията, които ще отбележат 800-годишнината от създаването на скалния манастир-лавра "Св. Архангел Михаил", известен като Ивановските скални църкви. Събитието се осъществява с подкрепата на Областна администрация - Русе, Регионалния исторически музей и Организационния комитет по случай отбелязването на юбилея.

Основан през 20-те години на XIII век в долината на река Русенски Лом от монаха Йоаким, който по-късно става и български патриарх на Второто българско царство, днес манастирът привлича хиляди туристи и е включен в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Негови дарители са царете Йоан Асен ІІ, Йоан Александър и други представители на царския двор, на които са запазени ктиторски портрети.

Изложба ще отбележи 800 години от основаването на Ивановските скални църкви

© Областна администрация Русе

Манастирът има сложно устройство и обединява няколко комплекса от скални помещения. В шест негови храма са запазени стенописи, разкриващи характерните черти на българското изкуство през ХІІІ и ХІV век. По време на Второто българско царство той се утвърждава като водещ духовен и книжовен център, с дейността на който се свързва т. нар. "Висарионов патерик".

По стените на манастирските помещения се разчитат графити и надписи с важни исторически сведения. Световна известност имат и стенописите в църквата "Св. Богородица", които се нареждат сред най-представителните образци на Палеологовото изкуство на Балканите. Техните художествени качества са причина за включването им от ЮНЕСКО в списъка на световното културно наследство.

Изложба ще отбележи 800 години от основаването на Ивановските скални църкви

© Областна администрация Русе

През ХІV в. манастирът става средище на исихазма. От 1978 г. е обявен за Национален археологически резерват, а днес Ивановските скални църкви са най-посещаваният обект на Историческия музей в Русе.

Интересен е и фактът, че на 24 май тази година в Букурещ бе канонизирана Теодора Басараб - първата съпруга на Йоан Александър, която е ктитор на църквата "Св. Теодор Тирон и св. Теодор Стратилат", или така наречената Съборена църква. Тя е канонизирана под монашеското ѝ име Теофана. Това се очаква да привлече още повече румънските туристи, които по принцип са доста религиозни.

По-ранно събитие, което ще отбележи юбилея на Ивановските скални църкви, е предвидено за 5 юли от 14.00 часа в Регионалния исторически музей в Русе. Това е предпремиерна прожекция на документалния филм "1218 година - срещата на преобразяването". Той е дело на д-р Александър Стойков и Николай Лазаров, а след прожекцията ще се проведе обсъждане.



Анкета

Къде ще пътувате за Великден и майските празници?


Резултати