Турагенции

Туроператори организират протест в София

   
Туроператори организират протест в София

Туроператори и хотелиери излизат на протест пред Министерство на туризма. Те настояват да бъде отворена процедура за подпомагане на фирмите със сумата от 42 милиона лева.

Тези средствата трябва да бъдат използвани и за обезщетенията към клиентите за неосъществени пътувания.

В последния актуализиран бюджет от Народното събрание бяха гласувани 71 000 000 лв. за туризма. От тях в момента има процедура само за 30 000 000 лв., а за останалите, според туроператорите, няма сигурност, какво ще се случи.

Въпреки срещата, проведена с ресорния министър Стела Балтова през миналата седмица, туроператорите излизат на протест.

Причината пояснява Павлина Илиева - председател на сдружение „Бъдеще за туризма“:

„В момента нямаше твърда позиция, която да каже: "да, аз ще направя всичко възможно за да отворя тази процедура и да могат нещата да се случат. Такъв отговор не получихме. Да, получихме уклончиво два варианта на работа - евентуално, ако се промени нормативната база, трябва да дойде Народно събрание, то да го изгласува и съответно ние да кандидатстваме, отваряне на процедурата. Ориентировъчно във времето, всичко това означава някъде към януари и това е под едно голямо условие, ако временната рамка бъде продължена“.

Гласуваната помощ за туроператорите трябва да се усвои през 2021 година. Ако това не се случи, средствата ще се върнат в бюджета и няма да достигнат до фирмите, се опасяват туроператорите.

"Ние разговаряхме надълго и нашироко в бранша защо рестрикциите се налагат само върху нас, а в същото време държавни и общински служители си ходят на работа неваксинирани. Затова настояваме и те да се ваксинират.
Взехме решение днес и от четвъртък от 15 часа в цяла България да започнат масови протести заради неравноправието към нашите работници“, каза пред БНР Еньо Енев, заместник-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация и председател на Сдружението на хотелиерите и ресторантьорите "Тракия".

„Ние не сме срещу зеления сертификат, но и сроковете за това са изключително кратки, за да убеждаваме нашите служители за това. Но не е и правилно, ние да не ги допускаме до работа. Освен това от няколко дни търсим от РЗИ или през лабораториите да осигурим бързи тестове за нашите служители и а за клиентите. Оказа се, че под 30 лв. няма тестове, те са по 30 или 40 лв.", каза още в "Преди всички" Енев.

"Този проблем с тестването и зелените сертификати доведе до това в Пловдив в наши обекти, например клиентите да са много малко, щандове не бяха отворени. В същото време ние не можем да поискаме тези сертификати от проверяващите ни. Би могло да се помисли за още едно удължаване на сроковете за зелените сертификати, защото в провинцията нещата стават по-бавно.

Пари по мерките не получаваме, защото вие се водим реално не сме затворени със заповед на министъра, но работим с намален капацитет. В момента е пълнен батак. При предишните локдауни имаше ясни правила - затваряха - даваха помощи, бизнесът оцеля. Към момента, ако няма държавна политика, туризмът в България губи позиции на местно и световно ниво", обобщи Енев./ БНР



Анкета

Къде ще пътувате за Великден и майските празници?


Резултати