Новини Транспорт

Летищата във Варна и Бургас ще имат нулеви нетни емисии до 2050 г.

   
Летищата във Варна и Бургас ще имат нулеви нетни емисии до 2050 г.

Аерогарите във Варна и Бургас се нареждат сред летищата в цяла Европа, които участват в засилването на ангажимента на индустрията за бъдеще без вредни емисии.
„Декларацията от Тулуза” бележи нова глава в стремежа на Европа към нулеви нетни емисии в авиацията до 2050 г.! Летищата във Варна и Бургас вече са сред онези от целия континент, които придвижат инициативата напред.  
С „Декларацията от Тулуза“ се отбелязва първият път, в който европейските правителства, Европейската комисия, индустрията, синдикатите и останалите  ключови заинтересовани страни официално се присъединяват към декарбонизацията на авиационния сектор. Това е изключително важен момент, който проправя път за конкретните следващи стъпки, както в създаването на Пакт на ЕС за декарбонизация на авиацията, но така също и в световен мащаб, като се очаква ICAO, по-късно през годината, да определи глобалната цел пред международната авиация.  
От доста време именно летищата са пионерите, които проправят напред предизвикателството за декарбонизиране на авиацията. Почти 200 европейски летища вече са сертифицирани по Програмата за въглеродна акредитация на летищата, като техният брой нараства до 400 в световен мащаб. По този начин достигането на нулеви нетни нулеви въглеродни емисии за летищните операции до 2050 г. постига осезаем напредък.  
Подписването на Декларацията от ACI EUROPE, както като самостоятелна институция, така и като партньор в пътната карта за авиационната индустрия Дестинация 2050, сега се допълва и от индивидуалния ангажимент на над 200 летища в целия континент.  
Оливие Янковец, генерален директор на ACI EUROPE, заявява: „Всяко летище, подписало тази декларация, прави осезаема промяна в нашето бъдеще като индустрия, икономика и като общество. Те продължават да демонстрират амбиция, визия и високи постижения в своите устойчиви действия. Възхищавам се и аплодирам всяко едно от тях”.
“Щастливи сме, че с решителност се присъединяваме към тази международна инициатива на ACI EUROPE. Летищата ни във Варна и Бургас вече постигнаха доста, но това е само началото! Колкото и трудна да е ситуацията в авиацията, като цяло, в усилията й да бъде неутрална по отношение на емисиите, всички ние трябва да направим всичко възможно да ускорим този процес максимално! Това е част от наследството, което ще остави нашето поколение: дали просто говорим или ще действаме? С напредналата ни подготовка по изграждането на соларни системи на нашите летища, скоро ще направим още по-голяма крачка към това да бъдем неутрални откъм въглеродни емисии”, заяви д-р Франк Кванте, Главен изпълнителен директор на Фрапорт Туин Стар.  
 
   Летище Бургас    Летище Бургас          Летище Бургас   Летище Варна    Летище Варна          Летище Варна           Фрапорт Туин Стар
 
„Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“ АД е германо-българскa компания, която спечели концесия за управление на Летище Варна и Летище Бургас за 35 години. В съвместната компания, Фрапорт притежава мажоритарен дял от 60%. Компанията управлява и развива двете морски летища – врати към Българското Черноморие, предоставящи денонощно обслужване: Летище Варна в североизточна и летище Бургас в Югоизточна  България.  “Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“ АД се грижи за повишаване качеството на обслужване и цялостното изживяване на пътниците, обучението и повишаване квалификацията на служителите, обновяване на техниката, въвеждане на нови технологии, както и разширяване и модернизиране на инфраструктурата. През 2021 година Летище Варна и Летище Бургас посрещнаха близо 2 милиона пътници и обслужиха над 17 хиляди полета на 70 български и чуждестранни авиокомпании, изпълняващи чартърни и редовни полети до повече от 96 дестинации в Европа, Близкия Изток и Северна Африка. Във “Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“ АД във Варна и Бургас работят повече от 590 постоянни и над 230 сезонни служители.  
 



Анкета

Къде ще пътувате за Великден и майските празници?


Резултати